Karcagon a múzeum alapításának gondolata először mintegy 90 esztendeje, 1906-ban merült fel. Az akkori – főképpen a helyi értelmiségtől kiinduló - kezdeményezés jeles támogatóra talált Györffy István, a kiváló néprajzkutató személyében. A két világháború között, a kezdeti felbuzdulás eredményeként nagyszámú – elsősorban néprajzi – tárgy került a gyűjteménybe, amely sajnos a II. világháború során elpusztult. A háborút követően 1950-ben megkezdődött a múzeum újjászervezése. E munka eredményeként jött létre 1952-ben a karcagi múzeum, amely Péter László igazgató javaslatára felvette a város neves szülötte, Györffy István nevét. 1968-ban a település közepén álló, az 1830-as években klasszicista stílusban épült Bogdi-Papp kúriába került a gyűjtemény. Az épület felújítása miatt csupán 1973-ban nyílhatott meg az állandó kiállítás, a Nagykunsági krónika. A Györffy István legismertebb és legtöbbet kiadott könyvével azonos című kiállítás közel harminc évig állott. A múzeumban 1984-ben, névadója születésének centenáriuma alkalmából Györffy István, a magyar nép tudósa című állandó kiállítás nyílt. Ez utóbbi korabeli fényképek és tárgyak segítségével mutatja be a kiváló etnográfus életútját, illetve főbb kutatási területeit. 2000. év augusztusa óta látogatható a Nagykunsági króniká-t felváltó A kunok évszázadai című új állandó kiállítás, mely a kunok és a Nagykunság történetét, életmódját, illetve annak változásait tekinti át.
A múzeum gyűjteményei
A hat teremből álló kiállítótér első termében tablók, illetve nagyméretű térképek, kinagyított fényképek ismertetik meg a látogatót a kun nép eredetével. Nyomon követhető vándorlásuk Belső-Ázsiától egészen a Kárpát-medencéig, a Kötöny vezette népcsoport első megtelepedése, a kunok kivonulása. Újbóli, immár végleges letelepedésükre a karcagi régészeti ásatások során előkerült leletek utalnak A második terem a Nagykunság, illetve a Jászkunság egykori területét, valamint a vízjárta nagykunsági terület arculatát mutatja be. Itt láthatók a korai haszonvételek: a pákászat, illetve a réthasznosítás, rétgazdálkodás, valamint a réti halászat különböző eszközei: a tapogatók, varsák, különböző hálótípusok, a vesszőből font vagy deszkából összeállított csónak alakú haltartók. Dokumentumok segítenek megismerni a Jászkun Kerület és Karcag város fejlődésében igen fontos szerepet játszó redempciót előidéző körülményeket, illetve e folyamat hatását. Itt látható a földváltók névsorát tartalmazó Liber Fundi (Földkönyv) is. A harmadik teremben az állattartással, főképpen a szilajtartással ismerkedhet meg a látogató. A pásztorkodás eszközanyagából elsősorban az állatjelöléshez, illetve tereléshez, őrzéshez használt eszközök: billyogzók, karikások, juhászkampók a különböző csengők, kolompok, kutyanyakörvek, fa- és vasbéklyók, buzogányok, pásztorkészségek, borotvatokok láthatók. Nagyméretű diorámában kaptak helyet a főzőkarám, amelyben a pásztorok főzéshez használt jellegzetes tárgyai, eszközei tekinthetők meg: a szolgafa a bográccsal, a folyadéktartó csobán, evőeszközök, illetve az ülőalkalmatosságként szolgáló lókoponya. Ugyancsak itt látható az egykori szilaj pásztorok viselete. A negyedik terem a Nagykunságra jellemző tanyarendszert, annak alakulását, fejlődését mutatja be. Az ősi nagykunsági tanya, az egy helyiségből álló pitaról volt, amelyből a későbbi több helyiséges tanyák kialakultak. (A nagykun tanya előzményei már a XVIII. század elején létrejöttek, nagyarányú fejlődésük azonban a redempció után következett be.) Az ötödik terem tárlóit a földművelés különböző folyamatainak eszközanyaga foglalja el. A Nagykunság területén a legáltalánosabb, legjellegzetesebb foglalkozás és fő jövedelmi forrás elsősorban az állattenyésztés volt. A földművelés kezdetben csak a házi szükséglet kiegészítésére korlátozódott. Később, a vasút megépítésével kapott nagyobb szerepet a szemtermelő gazdálkodás, de az újabb növényfajták megjelenése is erre az időszakra esik. Az itt bemutatott tárgyi anyagból a szántás, vetés, boronálás, hengerezés hagyományos eszközanyaga és munkafolyamatai; valamint az aratás, a Nagy Magyar Alföld jellegzetes szemnyerési módjának, a nyomtatásnak eszközei és a szemtárolás módozatai ismerhetők meg. A kiállítás utolsó termében kaptak helyet a Karcag város és a Nagykunság XVIII–XX. századi történetével kapcsolatos dokumentumok. Itt kaptak helyet az egykor jelentős karcagi kézművesség dokumentumai mellett – többek között – a céhremekek is.
Állandó kiállítások:
A kunok évszázadai
Györffy István, a magyar nép tudósa
Cím:5300 Karcag Kálvin u. 4. Telefon: 59/312-087 E-mail: karcagimuzeum@gmail.com Internetes elérhetőség: www.djm.hu – tagintézmények – Györffy István Nagykun Múzeum
A Györffy István Nagykun Múzeum eddigi története során két kiállítóhellyel is gyarapodott. 1982-től fogadja látogatóit az Erkel Ferenc utcában található egykori módos nagykun parasztházban berendezett , kiállítás amely a jeles Kossuth-díjas fazekasmesternek állít emléket. Kántor Sándor munkásságára jelentős hatással volt Györffy István, akinek javaslatára a Karcaghoz közeli Tiszafüred fazekas hagyományait kezdte tanulmányozni.
Számos edényt készített tiszafüredi stílusban, amelyek a két világháború között több külföldi és hazai elismerést, kitüntetést szereztek számára. Alkotómunkájában nagy változás következett be a II. világháborút követően, amikor is a mezőcsáti hagyományok elsajátításával és alkalmazásával új módszert követett. Mezőcsátot Pásztó és Gyöngyös, majd Sárospatak fazekas hagyományainak tanulmányozása követte. Az 1950-es évek végén kezdett nagyobb méretű ember- és madárfigurákat készíteni. Figurális munkáit 1958-ban a Brüsszeli Világkiállításon Grand Prix-vel jutalmazták.
Nagykunsági Tájház
A karcagi múzeum másik kiállítási épülete a Jókai úton álló Tájház, amely 1984 óta fogadja a látogatókat. Az épületegyüttes különböző helyiségeiben a Nagykunság különböző társadalmi rétegeire jellemző lakberendezési, használati tárgyak, eszközök tekinthetők meg.
Kántor Sándor Fazekas Ház 5300 Karcag, Erkel Ferenc u. 1. Internetes elérhetőség: www.djm.hu – tagintézmények – Györffy István Nagykun Múzeum
Nyitvatartás:A téli időszakban zárva
Nagykunsági Tájház 5300 Karcag, Jókai u. 16. Internetes elérhetőség: www.djm.hu – tagintézmények – Györffy István Nagykun Múzeum